לאון דייטש מסכם את שנת 2016

איך את/ה מסכם את שנת 2016 מבחינתך ?

אין ספק שקידום אתרים הופך לעבודה קשה יותר ויותר עם הזמן וב2016 ראינו את זה מאוד ברור. ב2016 כבר לא עלו מחשבות על ספאם, הפגזת קישורים, מניפולאציות תוכן למיניהם אלא השקעה רבה במחקר הנישה שבחרנו לקדם וכמובן ביצירת תכנים איכותיים שבאמת נותנים ערך לגולשים. ניתן היה לראות שתוכן עובד הרבה יותר חזק גם בביטויים יותר תחרותיים ועבודת קישורים בלבד כבר לא מספיקה כבעבר.

מה היו האתגרים שלך בעבודת הקידום בשנה האחרונה ?

אני חושב שהאתגר האמיתי היה בריקודים המטורפים שהחלו ולא פסקו בתוצאות החיפוש של גוגל. בעיקר היה קשה להסביר ללקוחות למה לפני שעה הם היו בעמוד הראשון ועכשיו הם נמצאים בעמוד הרביעי. כל נושא המיקומים ב2016 הפך ללא רלוונטי והתחלתי למדוד את תוצאות הקידום שלי לפי התנועה הכללית (האם יש עלייה לעומת חודשים קודים) וכמובן בכמות ואיכות ההמרות. ניסיתי להבין מלקוחות האם כמות הלקוחות שמגיעים אליהם דרך האתר גדלה לעומת החודשים הקודמים ובמידה וכן ציינתי זאת כהצלחה של עבודת הקידום שנעשתה.

איזה שינויים הפתיעו אותך ? או שלא הפתיעו אותך ? ומה שינת בתוצרת העבודה ?

השינוי הגדול כאמור הוא נושא המיקומים שהפך לקשה יותר למדידה. תצורת העבודה לא השתנה הרבה, עדיין השקענו בחקר מקיף של הנישה וביצירת תכנים איכותיים עם דגש על כמויות וקצב גבוהה ככל הניתן. ההבדל הוא בעיקר בדיווחים ללקוחות, בדוחות החודשיים, שם התמקדנו בעלייה של התנועה האורגנית שהגיעה מגוגל ולא במיקומים כבעבר.

האם נכונה התחושה שבשנת 2016 דברים נרגעו אחרי פינגווין ופנדה בשנים הקודמות ?

ממש לא! עם הריקודים הללו על איזו רגיעה אפשר לדבר? התחושה היא שזה הפך והופך לעסק של מקצוענים שבאמת צריכים להבין לעומק גם במבנה האתר, גם בחקר הנישה, גם בתוכן, גם בניתוח התמונה הכללית. כיום אני לא רואה מקום בתחום לספאמרים ולאנשים שלא מכירים לעומק את תוכנות הסטטיסטיקה כמו גוגל אנליקס וכלי מנהל האתרים של גוגל (או משהו החדש – הסרץ קונסול).

מה התחזית שלך לשנת 2017 ? איך יראה הקידום ? לאן גוגל הולכת ?

אני חושב שבשנה הקרובה כל נושא המובייל יתפתח עוד יותר, כבר ב 2016 ראינו שנכנס נושא הAMP, אני חושב שAMP יתפתח רבות וישפר את חויית הגלישה במובייל. כל העולם כבר מזמן במובייל, אני מכיר אנשים שאין להם מחשב והם מסתדרים מעולה עם הטלפון בלבד כי יש להם שם את כל הכלים שהם צריכים לעבודה היומיומית.

לשנה החדשה איזה שינוי היית רוצה לראות בגוגל ? הצעות ייעול לגוגל

הייתי שמח אם גוגל היו מפתחים פיצר ידידותי שמקריא אתרים בקול אנושי ונחמד. וגם הייתי שמח אם היו מפתחים כמה שיותר חומרה דוגמת מכשיר הטלפון החדש (הפיקסל) שהם הוציאו. אחת הגדולות של המכשיר הזה היא שניתן להטעין אותו מאפס ל100% ברבע שעה בלבד. נושא הסוללה בסמארטפון מציק לי מאד באופן אישי. בגלל שימוש מרובה בסמארטפון אני נאלץ להטעין אותו הטענה מלאה 3 פעמים ביממה וזה די מציק. בקיצור: יותר חומרה דקה עם סוללות הזקות הרבה יותר מבעבר.

מלבד החיפוש בגוגל באילו כלים נוספים של גוגל את/ה משתמש/ת ?

אני משתמש בלא מעט כלים של גוגל: כמובן בכלים הקשורים לקידום אתרים – גוגל אנליטיקס, כלי מנהל האתרים, שימוש מרובה ביוטיוב ברמה יומית, אני משתמש כמובן בGMAIL וביומן של גוגל, שימוש בתוכנת הHangsout, שימוש מרובה בדרייב של גוגל, בעיקר כדי לשתף מסמכים ודוחות עם לקוחות, מה שמאפשר ללקוחות לראות את עבודתינו אונלין בכל רגע שיחליטו, אני מאכסן את התמונות שלי בגוגל, אני משתמש בכל מה שקשור לגוגל פלוס לעסקים כדי לרשום עסקים כך שיופיעו במפות של גוגל – אין דבר מגניב יותר מלרשום כתובת בחיפוש של גוגל ולקבל בתוצאות החיפוש מפה עם שם העסק על המפה. הרבה פעמים אני משתמש בעצמי במפות של גוגל עם הרחבה לגוגל סטריטקס כדי לראות תמונה של רחוב ובניין אליו אני אמור להגיע.

באיזה פלטפורמות נוספות של גוגל אתה מקדם את הלקוח?

לקוחות שיש להם עסק פיזי אני מקדם במפות ובכל מה שקשור לגוגל לעסקים בתוך גוגל פלוס. וכמובן שאני מקדם המון בכל סוגי הקמפיינים של גוגל אדוורדס, גם ברשת החיפוש, גם ברשת המדיה, גם פרסום בתוך תיבות הGMAIL, גם פרסום בתוך יוטיוב. בכל הקשור לפרסום הממומן בגוגל, גוגל מאפשרת גמישות רבה והשגת תוצאות תוך זמן קצר, בתנאי שעושים את העבודה באופן מקצועי כמובן.

במה היית ממליץ למקדמים שרק נכנסים לתחום להתמקד ?

אני ממליץ לא רק לכל מקדם מתחיל אלא לכל בעל אתר ומקדם אתרים ותיק: לבנות אתרים עבור בני אדם (כמה מפתיע) ולא עבור גוגל. גוגל אומרים את זה המון שנים אבל לא כולם מפנימים את זה. מה שאותם אנשים לא מבינים זה שגוגל יודעת למדוד את חווית המשתמש ותוך זמן קצר היא גם תוריד אתרים לא איכותיים שדורגו גבוהה. ועל זה עשינו לא מעט ניסויים ב2016. במסגרת הניסוי שבוצע באתרים עם טראפוק גבוהה, פגענו בתוכן ובעיצוב הדפים שהיו מדורגים במקום הראשון בגוגל, תוך זמן קצר מאוד (דקות בודדות עד שעות) אותו הדף ירד משמעותית בתוצאות החיפוש בגוגל וכשטיפלנו בתוכן ובעיצוב (מקרים שונים) הדף חזר למקום הראשון בגוגל תוך מספר דקות. הזמנים הקצרים במקרה זה נבעו מכמות התנועה הרבה במקרה הספציפי הזה, כדי לסבר את האוזן אגיד שמדובר באתר עם כ100 אלף כניסות ביום. לכן כשגוגל ראתה שנכנסו בשעה כמה אלפי גולשים וכולם יצאו חזרה כי הדף לא היה איכותי מספיק כדי להשאיר את הגולשים – גוגל הורידה די מהר את הדף מהמקום הראשון. באותה המהירות גוגל גם החזירה את הדף למקום הראשון כשהתוכן ו\או העיצוב תוקנו ואלפי גולשים נכנסו לדף ונשארו בו. כמובן שבאתרים עם טראפיק נמוך יותר התהליך יהיה איטי יותר אבל זה עובד בדיוק על אותו העיקרון.

לכן ההמלצה היא: תבנו אתרים שיהיו טובים עבור הגולשים שלכם, אל תחסכו בזמן ובמאמצים וזה ישתלם לכם בענק.

מה לדעתך היא  רשימת 10 הגורמים המשפיעים ביותר על דירוג האתר ?

 1.  אולי הדבר הקריטי ביותר זה הטייטל של העמוד. חובה לכלול בטייטל את מילת המפתח אותה אתם רוצים לקדם בגוגל בעמוד הספציפי כדי שהעמוד הזה יופיע בתוצאות. וכמובן שהטייטל חייב להיות "סקסי" או "מגרה", כזה שיגרום לגולש לבחור ללחוץ על התוצאה הזאת ולא על אחת מ9 התוצאות הנוספות באותו עמוד תוצאות החיפוש בגוגל. טייטל איכותי יגרום לאחוז הקלקה גבוהה על התוצאה וכשגוגל מזהה אחוז הקלקה גבוהה היא מבינה שהתוצאה רלוונטית לשאילתה של הגולש ולכן היא מעלה את המיקום ל אותה המודעה בתוצאות החיפוש.
 2. חשוב מאוד לעשות חקר מאוד מקיף של הנישה. מטרת החקר היא לגלות מה הלקוחות הפוטנציאליים שלנו מחפשים בגוגל כדי להגיע אל המוצר או השרות שאנחנו מקדמים. ככל שנדע יותר ביטויים רלוונטיים וככל שנקדם יותר ביטויים רלוונטיים – פשוט נקבל יותר תנועה אורגנית מגוגל של גולשים רלוונטיים שמחפשים בדיוק את מה שיש לנו להציע להם.
 3. בהמשך לסעיף הקודם המדבר על חקר מילות המפתח והנישה כולה, יש ליצור תוכן איכותי הנותן מענה לדרישת הגולשים. אם נניח זיהיתם דרישה מצד הגולשים לקבלת מידע בנושא מסוים – אל תפחדו לתת את מלוא האינפורמציה לכל דורש באתר האינטרנט שלכם. הרבה אנשים חוששים לחלוק את הסודות המקצועיים שלהם ואני אומר להם מתוך ניסיון רב שנים: הסירו דאגה מליבכם! מי שמחפש לעשות הכל לבד ולא לשלם כסף, ילמד בסופו של דבר איך עושים את זה ויעשה לבד. אם ככה עדיף שילמד את זה אצלכם. ומי שלא מחפש לחסוך – יראה שאתם הבן אדם הנכון, המקצועי והאמין שיודע את העבודה שלו ויפנה אליכם לקבלת השרות.
 4. עוד בנושא התוכן: תעשו את התוכן שלכם מעניין גם ויזואלית, תחלקו את התוכן לפסקאות כדי שיהיה קל יותר לקרוא אותו ותנו כותרת לכל פסקה, זה מאוד עוזר לגולש לקרוא את התוכן ולעצור מדי פעם מבלי לפחד לחזור לתוכן שוב בעתיד הקורב.
 5. תשלבו תמונות בתכנים בתוך האתר. תמונה הופכת את התוכן למעניין יותר וקל יותר לקרואה. בנוסף כשמכניסים נכון את התמונה לאתר (שם הקובץ צריך להיות בעברית ועליו לכלול את מילת המפתח המקודמת, יש להגדיר אלט וטייטל לכל תמונה באתר) זה מאוד עוזר בקידום האורגני כיוון שהתמונות מתחילות לצוף גם בתוצאות האורגניות וגם בלשונית "תמונות" בחיפוש בגוגל. בלחיצה על התמונה הגולש יגיע כמובן לאתר. לא פעם קידמנו ככה ביטויים תחרותיים מאוד אותם לא הצלחנו לקדם אורגנית במהירות.
 6. שוב בנושא התוכן: חשובה התדירות של הכנסת תכנים חדשים לאתר האנטרנט. אם יש לכם כרגע 20 תכנים איכותיים ובחצי השנה הקרובה לא יהיו לכם תכנים חדשים להכניס לאתר – מבחינת הSEO  עדיף לא להכניס את כל התכנים ביום אחד אלא לפרוס אותם על פני חצי שנה. נושא התדירות הקבועה של הכנסת התכנים החדשים לאתר חשובה מאוד לתדירות סריקת האתר על ידי הזחלן של גוגל. ככל שתזינו תכנים לעיתים רחוקות יותר, כל גוגל יסרוק ויאנדקס את האתר שלכם לעיתים רחוקות יותר מתוך הבנה שבאתר שלכם אין חיים ואין פעילות.
 7. על האתר להיות מהיר. ב2016 עשיתי לא מעט בדיקות כדי לענות לעצמי אחת ולתמיד האם נושא מהירות טעינת האתר זה פרמטר קריטי לSEO או לא והמסקנה שהגעתי אליה שאכן זה פרמטק קריטי. במקרה מסוים, באתר עם הרבה תנועה, הגדלתי את כמות התנועה פי 3 רק על ידי החלפת השרת. לא בוצעה שום עבודה נוספת, לא ברמת התוכן ולא ברמת הקישורים ולא מדובר בנושא עונתי שהתנועה בו עולה ויורדת בהתאם לעונה.
 8. האתר חייב להיות מותאם למובייל. כיום לפחות חצי מהתנועה בכל אתר ממוצע מתבצעת מסמארטפונים, בחלק מהאתרים האחוזים הרבה יותר גבוהים. גוגל הפרידו לאחרונה את מנועי החיפוש, כיום יש מנוע חיפוש שמציג את התוצאות לסמארטפונים ומנוע חיפוש נפרד המציג תוצאות למחשבים. לא פעם יש פערים בתוצאות, בעיקר באתרים שלא מותאמים למובייל. אתר שלא מותאם למוביל יקבל הרבה פחות תנועה וגם הרבה פחות המרות כיוון שגם הגולשים שנכנסו לאתר מהסמארטפון ולא נהנו בהפעלתו, יפרשו וימשיכו למתחרים.
 9. כמובן כל נושא תקינות הקוד ומבנה האתר. יצרתי צ'ק ליסט נהדר עם כל הבדיקות האפשריות של מבנה האתר. את הצ'ק ליסט ניתן למצוא בקלות בגוגל בחיפוש הביטוי צ'ק ליסט קידום אתרים, להיכנס כמובן לאתר Best-SEO. ממליץ לכולם לבדוק את האתרים שלהם לפי הצ'ק ליסט הזה. יש שם את כל הבדיקות וכל הכלים וההסברים איך לבצע את הבדיקה במקום אחד.
 10. כמובן הקישורים. הנושא הבעייתי ביותר בתחום הSEO. בגדול: צריך לגוון כמה שיותר בקישורים ולבנות כמה שיותר קישורים לרוחב האתר ולא רק לדף הבית ועל מילת עוגן אחת.

מה תאחל לעצמך ולתחום בשנה הקרובה ?

נאחל לכולנו שתיהיה שנה טובה מכל הבחינות, שלא יהיה משעמם, שנגדל ונטפל ביותר לקוחות שישלמו יותר כסף וירויחו בעצם הרבה יותר כסף בזכות עבודתינו, לי באופן אישי אאחל יותר סטודנטים במכללה החדשה שלנו.

 

לאון דייטש

בעלים של סוכנות הפרסום הדיגיטלי Best-SEO ושל מכללת Best-SEO, מקדם אתרים, קמפיינר מוסמך גוגל אדוורדס, בלוגר ומרצה.

ליצירת קשר עם לאון

טלפון: 03-9763333
פקס: 02-9998987

אתר הסוכנות: קידום אתרים

אתר הקורסים: קורס קידום אתרים

  0 תגובות

  השאירו תגובה

  רוצה להצטרף לדיון?
  תרגישו חופשי לתרום!

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.